47. KONIN RODZINNIE – GRY I ZABAWY Z MAPĄ, LUPĄ I KOMPASEM

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Monika Smorowska
Skrócony opis – Nawigacja jest wszechobecna i ogólnie dostępna, a gdyby jednak poszukiwanie tras zamienić w rodzaj wycieczki detektywistycznej – z mapą, lupą i kompasem? Zatem przedmiotowe zadania to spotkania rekreacyjno-turystyczno-sportowe skierowane do ludzi w każdym wieku, mające na celu aktywne, rodzinne, międzypokoleniowe spędzanie czasu z jednoczesnym szkoleniem własnych umiejętności orientacji w terenie. Trasy dla początkujących będą skonstruowane tak, aby dostępne były dla wszystkich, także osób z niepełnosprawnościami. Spacerować i poznawać teren przy pomocy mapy i kompasu można samodzielnie, w grupach, każdy decyduje sam jaką aktywność wybrać. Na zakończenie spotkania na uczestników będzie czekał poczęstunek i napoje. Dla uczestników przewidziano okolicznościowe upominki.
Pełen opis – Odbędą się dwa spotkania rekreacyjno-sportowe z mapą i kompasem, zwane dalej „biegami”. Pracować należy na specjalistycznych mapach obejmujących Konin i okolice, a także na profesjonalnym sprzęcie niezbędnym do biegów na orientację m.in. kompasy, latarki. Inne rzeczy jak plecaki, nerki i inne osobiste uczestnicy przyniosą ze sobą. Zależy nam aby promować trasy nieznane. Opracowane one będą przez specjalistów w zakresie kartografii i orientacji sportowej. Trasy będą przygotowane do tak aby osoby o ograniczonej mobilności także mogły wziąć udział w spotkaniu.
Praca z trenerami orientacji sportowej, zaangażować w projekt należy harcerzy, cyklistów, OSP, szkoły integracyjne, ośrodek szkolno-wychowawczy i innych chcących wziąć udział w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.
Na starcie wskazówek udzielać będą trenerzy orientacji sportowej, zawsze będzie można liczyć na ich pomoc, profesjonalną wiedzę. Na początku będzie trochę teorii, a potem w drogę. Projekt obejmuje dwa spotkania wiosną – „bieg” dzienny i jesienią – „bieg” wieczorno-nocny.
Po zakończeniu spotkania przewidziany jest poczęstunek i upominki dla uczestników, a po biegu jesienią wspólne ognisko. Przewidywany czas trwania do 3 h. Uczestnictwo w wydarzeniu będzie bezpłatne. Projekt jest inkluzywny, różnorodny, oparty na równej dostępności, współpracy, działaniu.
Cele szczegółowe:
- aktywizacja mieszkańców Konina w zakresie integracji i aktywnego wypoczynku
- integracji międzypokoleniowej- udział mogą brać wszyscy
- aktywizacja osób z niepełnosprawnościami
- nauka nawigacji w terenie bez urządzeń mobilnych
- promocja aktywnego, rodzinnego wypoczynku
- poznawania okolicy naszej Małej Ojczyzny
- poznawanie siebie, rozszerzenie grona znajomych, którzy mają podobne zainteresowania
- ŚWIETNA ZABAWA!!!!!
Szacowany koszt – 40 000,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych