20. MOJE MIASTO KONIN – ALBUM SŁÓW, OBRAZÓW I WIERSZY. KONIŃSKIE OBRAZY

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Józef Mazurkiewicz
Skrócony opis – Wydanie książki to okazja umożliwiająca prezentację własnej twórczości i działanie wspierające aktywność artystyczną. Książka ta jest specyficzna, ma bowiem charakter interdyscyplinarny, łączy takie dziedziny sztuki jak poezja i rysunek artystyczny. Treść prezentowanych tekstów, wierszy jest wzbogacona ilustracjami – rysunkami wykonanymi własnoręcznie tuszem i piórkiem. Jest doskonałym materiałem promującym Konin, jego architekturę, sztukę i przybliżającym mieszkańcom Konina zapomniane nieraz szczegóły obiektów będących w mieście. Uważam, że będzie zachęcała do obcowania z omówionymi w niej obiektami i miejscami. Książkę wzbogaciłem o komentarz Pawła Kuszyńskiego, Prezesa Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Chciałbym, by Konin był postrzegany jako miasto przyjazne osobom, które tworzą poezję, poetom – seniorom – mieszkańcom Konina. Niektóre z wierszy zawartych w tej książce były publikowane w regionalne gazecie „Przeglądzie Konińskim” we wkładce „Koniniana”.
Pełen opis – Na ten tom złożyły się wiersze o Koninie, moim mieście, wzbogacone moimi rysunkami. Ilustracje te są ilustracjami tekstu. Ukazuje w nich swój uczuciowy – pełen wdzięczności stosunek do wybranego miasta, w jakim od ponad pięćdziesięciu latach stał się dla mnie, Kaliszanina, Konin, w którym tyle lat żyłem i pracowałem. Treści utworów zawierają wartości, które wyniosłem z domu rodzinnego i które pragnę przekazać czytelnikom. Książka ukazuje wszystkie te miejsca, które cieszą się moim zainteresowaniem i które w Koninie pokochałem.
Informuje też, za co pokochałem to miasto. Treść utworów pokazuje moją wiedzę o Koninie, jego historii, dziejach oraz zabytkach architektury, a także wypełnia pragnienie miłości i jest pełne emocji. W treści utworów obecna jest tęsknota za tym, co przed wielu laty jeszcze było i co się zmieniło na zawsze i już nie powróci.
Prezentuje wizerunki obiektów wartych zauważenia, przypisując im wydarzenia z historii miasta i mieszkańców. Osobiście to martwię się o ich stan i brak zainteresowania przez właścicieli. Wiele konińskich zabytków niszczeje, ginie bezpowrotnie. Treść umieszczonych w książce tekstów obrazowo opisuje szczegóły architektoniczne budynków, kościołów. Przypomina też obecność w okolicy ważnych dla historii i kultury polskiej osób, jak np. Fryderyka Chopina, ks. Tarejwy a także bitwę pod Olszowym Młynem. Książkę tę dedykuje wszystkim tym, co pragną poznać zabytki Konina, jego układ urbanistyczny, zwyczaje mieszkańców, niełatwe dzieje miasta, szczególnie z okresu przed II wojną światową. Uważam, że pozycja ta może stać się konińskim badekerem. Zachęca także do wędrowania myślami po tych wszystkich miejscach, które opisuje. Obrazy zawarte w tej pracy zainspirują na pewno i zachęcą wielu do odwiedzenie Konina, do powrotów na konińską Starówkę. Ja traktuje Konin, jako małą ojczyznę. Pragę, aby pozycja ta promowała nasze miasto, pogłębiała świadomość kulturową i historyczną mieszkańców. Uświadamiała wielokulturowość miasta (żydzi, cyganie, Niemcy, Polacy), a także przypominała o niektórych postaciach i wydarzeniach ważnych w historii Konina. Jest jednocześnie promocją mojej twórczości mieszkańca – seniora. Książka przedstawia moje osobiste spojrzenie na atmosferę miasta Konina i jego klimat, miasta w którym zamieszkałem nz wyboru.
Szacowany koszt – 17 000,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych