12. POPRAWMY ŻYCIE ZWIERZĄT W PARKU CHOPINA!

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Aga Żarczyńska
Skrócony opis – Mini zoo w Parku im. Fryderyka Chopina potrzebuje zmian. Od wielu lat obiekt ten jest bardzo chętnie uczęszczany przez mieszkańców naszego miasta. Wspólnie możemy urozmaicić życie zwierząt, które tak chętnie odwiedzamy. Chcemy także zadbać o ich bezpieczeństwo i zwrócić uwagę odwiedzających na problem dokarmiania podopiecznych parku, które często prowadzi do problemów zdrowotnych zwierząt, a nawet ich śmierci. W naszych planach zakładamy: wymianę wiat, budowę ramp dla kóz, zakup czochradeł, zabawek (np. piłek) oraz basenów/niecek na wodę, które posłużą podczas letnich upałów. Ponad to nasz projekt uwzględnia tablicę edukacyjną informującą o konsekwencjach samowolnego dokarmiania zwierząt oraz wymianę ogrodzenia wzdłuż głównej alei, od wybiegu kóz syryjskich do wybiegu dzików.
Pełen opis – 1. Podstawową kwestią jest bezpieczne schronienie, dlatego chcemy zapewnić zwierzętom solidne i trwałe drewniane konstrukcje, które posłużą im na lata. 2. Obserwując życie podopiecznych parku, zauważyliśmy ich dużą potrzebę drapania się. Mogą ją zaspokoić czochradła w formie szczotek
z nylonowym włosiem. Ponadto pozwolą one utrzymać skórę zwierząt w czystości, pozbyć się martwego włosia oraz umożliwią masaż ciała. Zakładamy umieszczenie od 1 do 3 czochradeł statycznych na każdym wybiegu ssaków (w zależności ilości osobników w danej zagrodzie). W przypadku większych grup zwierząt (np. daniele) należy umieścić więcej tego typów obiektów. Wysokość zawieszenia czochradeł powinna być dostosowana do wielkości zwierząt, uwzględniając również rozmiary małych osobników. 3. Aby przeciwdziałać nudzie, chcemy zaopatrzyć w zapas zabawek, które pracownicy rozdysponują między zwierzęta w zależności od potrzeb gatunkowych i osobniczych. Przykładowo u świniowatych stosuję się piłki antystresowe, które zapewniają zajęcie i ruch, a możliwość manipulacji takimi przedmiotami spełnia ich naturalną potrzebę realizacji behawioru zabawowego. Z takich prostych rozwiązań mogą skorzystać także przedstawiciele innych gatunków. Zakładamy zakup: 20 piłek antystresowych, 8 piłek antystresowych podwieszanych, 10 piłek z uchwytem dla koniowatych – liczby te uwzględniają fakt zużywania się zabawek. 4. Piłki służą nie tylko do zabawy. Istnieją specjalne ażurowe piłki, które wypełnia się sianem. Takie rozwiązanie zmusza zwierzęta do myślenia, urozmaica sposób pobierania pokarmu oraz wydłuża czas jedzenia, co z kolei zapobiega nudzie. Z tego typu przedmiotów mógłby skorzystać zwierzęta odżywiające się sianem, których w Parku Chopina jest stosunkowo dużo. W projekcie zakładamy zakup 20 piłek, uwzględniając także ich zapas. 5. Naturalnym zachowaniem kóz jest wspinanie się na różne obiekty. Mając na uwadze ten osobliwy behawior chcemy zapewnić im rampy oraz podesty. Taki drewniany ,,plac zabaw” dla kóz syryjskich i saaneńskich można zbudować z wykorzystaniem pieńków ściętych drzew i desek, zarówno pojedynczych (gdzie kozy mogą ćwiczyć równowagę) jak  i zbitych w podesty/półki, które pełnią dwojaką funkcję: poza możliwością wspinania się oferują zacienione miejsce. 6. Wakacyjne upały bardzo dają się we znaki podopiecznych parku, dlatego chcemy zapewnić im miejsce gdzie mogłyby się schłodzić. Mając na uwadze potrzeby gatunkowe planujemy zapewnić baseny/niecki tym zwierzętom, które najbardziej tego potrzebują. Myślimy o zakupie od 2 do 5 basenów o wymiarach uzależnionych rozmiarami i potrzebami zwierząt oraz powierzchnią, na której przebywają. 7. Dokarmianie zwierząt stanowi wielki problem dla zwierząt z mini zoo. Faktem, którego nie możemy lekceważyć, jest duża ilość zachorowań a nawet zgonów podopiecznych parku. Aby uświadomić koninianom skalę zagrożenia, proponujemy umieszczenie tablicy edukacyjnej informującej o negatywnych skutkach dokarmiania. 8. Zniszczone ogrodzenie stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale również zwiedzających. Chcemy zaproponować wymianę siatki wzdłuż głównej alei, od wybiegu kóz syryjskich do wybiegu dzików, na mocniejsze, ocynkowane panele ogrodzeniowe.
Szacowany koszt – 400 000,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Gospodarki Komunalnej/PGKiM