4 268 000,00 zł
na realizację projektów wybranych w 2025 roku!
  

 Zadbaj o Konin ! Zgłoś pomysł  i zagłosuj !   

Kalendarz Działań na 2025 rok

Jak wygląda to w czasie

Zdjęcie: Roman Kulig

MAPA 

Zrealizowanych Projektów

181 zrealizowanych projektów na terenie całego miasta.

Warto brać z nich przykład !

Wnioskodawcy pomysłów do KBO   

Alina Pulcer

   prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia
" Koniński Budżet Obywatelski daje możliwość realizacji pomysłów i projektów, które przynoszą mieszkańcom niewymierne korzyści, miedzy innymi takie jak: edukacja zdrowotna czy poprawa kondycji.
Głosujący, oceniają projekty, wskazują swoje i najbliższych potrzeby społeczne. Zgłaszane pomysły to często wizjonerskie spojrzenie w przyszłość, które daje mieszkańcom Konina możliwość życia w piękniejszym i przyjaznym jej mieszkańcom mieście." 

Anna Żabińska

mieszkanka Starego Konina
" Cieszy mnie fakt, że wielu mieszkańców Konina zagłosowało na moje wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 15. Dla nas rodziców, mieszkańców Konina, liczy się bezpieczeństwo naszych dzieci. Chcemy, aby dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły. To dzięki Państwa głosom tak też będzie, gdyż modernizacja przejść przy szkołach poprawi bezpieczeństwo dzieci. W Starym Koninie przy Przedszkolu nr 4 powstanie Naukowo-Sensoryczny Park Doświadczeń, również dzięki Państwa głosom na mój wniosek. Park Doświadczeń  skierowany jest dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. To 9 certyfikowanych urządzeń, które uczą przez zabawę, stymulują rozwój dziecka, pobudzają kreatywność i logiczne myślenie. Dla dzieci to świetna zabawa w ruchu, na świeżym powietrzu, pozwalająca na integrację społeczną. Moje kolejne wnioski nadal dotyczyć będą Starego Konina i liczę na wsparcie mieszkańców tej części miasta."

Renata Soboń

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie 
" Środki uzyskane z KBO stanowią wsparcie działań i pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Koninie. Dzięki zaangażowaniu, współpracy , połączyły się w osiągnięciu wspólnego celu środowiska nauczycieli , uczniów i ich rodziców oraz wielu, wielu osób bezpośrednio na co dzień nie związanych z naszą placówką . Jesteśmy ogromnie wdzięczni , całym sercem dziękując i zapraszając do dalszej współpracy . „Pomóżmy dzieciom , by każde z nich stało się tym , kim stać się może” Janusz Korczak. "

Małgorzata Werhun-Popiołek

architekt krajobrazu
" Bardzo mi miło, że mieszkańcy Konina docenili mój pomysł na stworzenie Nadwarciańskiej Strefy Edukacji Przyrodniczej.  Obszary  położone w Dolinie Warty są atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Ich atuty  nie zawsze były doceniane przez władze oraz mieszkańców miasta. Inwestycja objęła teren ogrodu przy Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego  oraz wzdłuż ścieżki spacerowej położonej nad Wartą, u podnóża skarpy osiedla Glinka. Stworzenie strefy o charakterze edukacyjnym podkreśliło rangę obszaru. Zbudowana została altana pokryta  zielonym dachem . Wykonano nowe nasadzenia o charakterze biocenotycznym. Zamontowano tablice edukacyjne, ławki, budki lęgowe, hotel dla owadów. Fundusze pochodzące z KBO zachęcają  do podjęcia inicjatyw wykraczających poza zwykłe, stereotypowe działania w przestrzeni miejskiej. Pobudzają kreatywność , budują postawy obywatelskie mieszkańców."

Joanna Sznajder 

  Konińskie Stowarzyszenie 
Rolkarskie "SkateKon"
"Jest mi bardzo miło, że mieszkańcy Konina w głosowaniu docenili mój projekt, dzięki czemu mamy dzisiaj o jedną więcej otwartą i darmową atrakcję dla najmłodszych jaką jest mini zjazd linowy w parku 700- lecia.  A wszystko to dzięki budżetowi obywatelskiemu.  Uważam, że KBO świetnie wpływa na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i powoduje, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.  Dzięki czemu stają się odpowiedzialni za rozwój miasta."

Piotr Pęcherski

PTTK i przewodniczący 
KRDPP II-giej kadencji 
" KBO to szansa na to by zrealizować potrzeby, których władze miasta nie dostrzegły - nawet te pozornie szalone, niepotrzebne jak leżaki na bulwarze czy stacje rowerowe. Dzięki budżetowi obywatelskiemu można zrealizować swoje marzenia o mieście przyjaznym dla mieszkańców, przy okazji angażując lokalną społeczność w realizację własnego pomysłu i budując więzi sąsiedzkie. Chociaż z pewnością nie każdy pomysł uda się doprowadzić do końca, nie należy się poddawać, w końcu: "Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować." (Walt Disney)  "

Małgorzata Wagner 

wolontariuszka Fundacji Aleją Zdrowia od Juniora do Seniora    
Jestem pomysłodawczynią pierwszego w Wielkopolsce i czwartego w Polsce punktu konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.  Działa on we współpracy z poradnią leczenia bólu. To szansa  dla chorych w leczeniu wielu schorzeń. Dzięki  Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu przełamujemy stereotypy, podnosimy świadomość  koninian i co bardzo ważne edukujemy zdrowotnie."

Karol Stolarski

OSP 
Konin – Gosławice 
" Mój wniosek dotyczył zakupu  sprzętu ratowniczego dla jednostki OSP Konin-Goslawice. Dzięki niemu druhowie mogą się szkolić, pogłębiać swoją wiedzę, a także doświadczenie. Sprzęt jest wykorzystywany w każdej sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie lub mienie . Cieszę się, że mogłem wesprzeć działania strażaków dzięki budżetowi obywatelskiemu. To świetne narzędzie wpływające na rozwój wspólnoty jak i miasta."

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Monika Smorowska
Skrócony opis – SPLOT Konin- strona internetowa dla rodziców/opiekunów osób ze spektrum autyzmu mieszkających w Koninie.
SPLOT akronim słów: S-sens, P-poszanowanie, L-luz, O-Oparcie, T-tolerancja. Wielu z nas rodziców, bez elementarnej wiedzy i w ogromnym stresie, podejrzewając autyzm u swego dziecka , szukało pomocy. Nie ma jednego miejsca w internecie, w którym ktoś, krok po kroku, pokazałby nam, gdzie uzyskać wsparcie w koninie i okolicach. Nie wiedzieliśmy dokąd się udać, kogo zapytać, gdzie szukać pomocy, jak radzić sobie ze stresem? Nie wiedzieliśmy czy to na pewno autyzm, gdzie szukać placówek, specjalistów, jak wspomóc nasze dziecko w edukacji, jakie są metody terapeutyczne? Mieliśmy poczucie osamotnienia.
To i wiele innych pytań pozostawało bez odpowiedzi, co potęgowało nasz stres. Dodatkowo traciliśmy cenny czas na poszukiwanie jakichkolwiek informacji na ten temat. Wciąż towarzyszyło nam poczucie bezradności, przy ciągłej świadomości braku wiedzy.
Stąd zrodził się pomysł konińskiej strony dla rodziców/opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu. Chcielibyśmy, w bardzo konkretny sposób zaoszczędzić rodzicom wielu trosk i odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane
z autyzmem i jego terapeutyzowaniem w Koninie.
Pełen opis – Problematyka stresu rodziców wychowujących dziecko z diagnozą spektrum autyzmu jest niezwykle istotna w kontekście kondycji rodziny postrzeganej holistycznie. Samopoczucie, stres, poszukiwanie sposobu jego rozładowania przez rodziców mają wpływ na całą rodzinę, ale w sposób niezwykle istotny wpływają na funkcjonowanie dziecka w spektrum autyzmu. Znaczenie ograniczone możliwości komunikowania się dziecka, połączone ze sprzecznymi sygnałami zawartymi w jego zachowaniu, sprawiają, że rodzicom bardzo trudno rozeznać się w potrzebach dziecka i uzyskać spójny obraz jego możliwości. Nakładają się na to nietypowe, niezrozumiałe dla otoczenia zachowani. To tylko niektóre z problemów, jakich doświadczają rodzice. Są oni zazwyczaj pozbawieni specjalistycznego wsparcia i osamotnieni w swoich wysiłkach. W kontekście tych informacji nie budzi zdziwienia fakt, że rodzice ci żyją w ogromnym napięciu. Dlatego też nasz projekt, może wpłynąć na rozładowanie napięcia i stresu rodzicielskiego. Nie zapominajmy też, ze stres odczuwa również dziecko w spektrum autyzmu. Niezależnie od wpływu, jaki autyzm wywiera na rodziny dzieci autystycznych, nie możemy zapominać, jak duże problemy choroba stwarza samym osobom nią dotkniętym. W tym kontekście wszelkie systemy wsparcia rodziny są pożądane, tak aby była ona silna i spójna w procesie opieki nad dzieckiem, a potem dorosłą osobą
w spektrum autyzmu.
Nasz projekt zakłada zebranie w jednym miejscu niezbędnych i wspomagających rodziców informacji o autyzmie.
Zakładamy, że strona zawierać będzie informacje krok po kroku dla rodziców stojących przez wyzwaniem diagnozy dziecka, ale też informację co robić po diagnozie.
Na stronie zawarte zostałyby poniższe informacje:
Komplet szkoleń e-learningowe dla rodziców dotyczących szeroko rozumianego tematu autyzmu- od 6 do 10 szkoleń.
Opis i kontakt do podmiotów, które wspomagają rozwój dzieci i dorosłych
z autyzmem w Koninie-mapa interaktywna.
1. Co to jest autyzm?
2. Diagnozy autyzmu krok po kroku, informacja o tym gdzie można zdiagnozować dziecko, diagnoza małego dziecka/diagnoza młodzieży/dorosłych.
3. Informacja o dostępnych terapiach autyzmu np. behawioralne, integracja sensoryczna, metoda krakowska, logopedia i inne, przedstawienie tematu w sposób wyczerpujący w formie zakładek na stronie internetowej.
4. Wczesne wspomaganie rozwoju, co to jest i gdzie szukać pomocy?
5. Wspomaganie rozwoju młodzieży i dorosłych osób ze spektrum autyzmu.
6. Informacja o placówkach przedszkolnych i edukacyjnych (szkoły, ośrodki szkolno-wychowawcze) przyjaznych dla osób ze spektrum autyzmu
w Koninie- mapa interaktywna.
7. Jak rozmawiać z nauczycielem?
8. Prawa osób z autyzmem.
9. Strefa rodzica- możliwość interaktywnej komunikacji, wymiany doświadczeń-czat.
10. Fundacje i stowarzyszenia zajmujące się autyzmem w Koninie.
Pamiętajmy, że Stres rodziców rozpoczyna się zazwyczaj przed samą diagnozą. Rodzice, w szczególności matki zaczynają zauważać niepokojące objawy u swoich dzieci znacznie wcześniej niż dochodzi do diagnozy. Dostrzegają, że w procesie rozwoju, ich dzieci pomijają „kamienie milowe”. Ten rodzaj niepewności, wypierania, tłumaczenia sobie na różne sposoby niezwykłych lub uporczywych zachowań u dziecka, w sposób istotny wpływa na ich jakość życia. W naszym przekonaniu, proponowane przez nas narzędzie znacząco wpłynie na dostępność do rzetelnej i sprawdzonej wiedzy na temat spektrum autyzmu.
Szacowany koszt – 25 000,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Informatyki/Centrum Organizacji Pozarządowych